Wojny spartańsko – macedońskie

Przez ostatnie kilka miesięcy mogliście zaobserwować zmniejszoną częstotliwość publikacji na blogu. Wynikało to nie z mojego lenistwa, ale z prac nad książką „Wojny spartańsko- macedońskie 338–206 p.n.e”.

Początkowo miała być to niewielkich rozmiarów książeczka dotycząca jedynie bitwy pod Sellazją. Jednak w trakcie pisania stwierdziłem, że takie wątki jak bitwa pod Megalopolis, w której Antypater pokonał króla Sparty, Agisa III, czy postacie Filipojmena, Demetriusza z Faros i króla Filipa V zasługują na rozwinięcie.

W efekcie objętość pracy znacznie się rozrosła, a ja zmieniłem koncepcję i postanowiłem opisać wszystkie konflikty spartańsko-macedońsko-achajskie począwszy od 338 roku p.n.e.

O czym jest ta książka?

„Wojny spartańsko-macedońskie 338–206 p.n.e” będą koncentrować się głównie na zagadnieniach militarnych. Znajdziecie tam obszerny opis wojskowości macedońskiej począwszy od czasów Filipa II aż do panowaniu Filipa V.

Przedstawione zostaną również armie Sparty i Związku Achajskiego. Niestety ze względu na ubogie źródła opisy te będą znacznie krótsze niż ten dotyczący armii macedońskiej.

Macedonscysarissaforoi
Ilustracja – Mateusz Przeklasa

W książce pragnę przybliżyć również sylwetki fascynujących, chociaż dziś mało znanych szerszemu gronu, postaci z tamtej epoki – Antypatra, doświadczonego macedońskiego wodza, którego zwycięstwo nad królem Sparty Agisem III pod Megalopolis wywołało zazdrość u samego Aleksandra Wielkiego, który miał deprecjonować sukces swego wodza, nazywając wojnę ze Spartą – „mysią wojną”.

Aratosa z Sykionu, wygnańca, który obalił tyrana w rodzinnym mieście i stworzył ze Związku Achajskiego lokalną potęgę, by ostatecznie sprzeniewierzyć się własnej polityce i stanąć u boku Macedończyków przeciwko Spartanom.

Kleomenesa III – władcy Sparty, który usiłował za pomocą radykalnych reform przywrócić świetność swej ojczyźnie. Antygona III Dosona – człowieka, który obudował znaczenie Macedonii i zrujnował marzenia Kleomenesa III o mocarstwowej roli Sparty w Helladzie.

Filopojmena – najwybitniejszego wodza w historii Symmachii Hellenów, zwycięzcy spod Mantinei. Filipa V – następcy Antygona III Dosona na macedońskim tronie. Młodzieńca ambitnego i zdolnego, ostatniego króla Macedonii, który wojował ze Spartą.

W książce znajdą się następujące rozdziały:

– Wstęp

– Źródła

– Sparta i Macedonia w drugiej połowie IV wieku p.n.e

– Armia macedońska od Filipa II do Filipa V

– Armia spartańska

– Armia Związku Achajskiego

– Sparta w cieniu Macedonii

– Inwazja Filipa II na Lakonię 338 p.n.e

– Myomachia – Wojna mysia

– Bitwa pod Megalopolis 331 p.n.e

– Sparta w czasach diadochów

– Hellada i Macedonia w III wieku p.n.e

– Areus I – próby odbudowy znaczenia Sparty

– Wojna z Pyrrusem

– Wojna chremonidejska 267–262 p.n.e

– Aratos z Sykionu. Narodziny potęgi Związku Achajskiego

– Agis IV i Kleomenes III. Próby reform Sparty

– Wojna kleomenejska 229–222 p.n.e

– Interwencja Antygona III Dosona

– Bitwa pod Sellazją 222 p.n.e

– Sparta w cieniu Związku Achajskiego

– Wojna sprzymierzeńcza 220–217 p.n.e

– Sparta i Rzym przeciwko Filipowi V i Symmachii Hellenów

– Bitwa pod Mantineją 207 p.n.e

– Nabis. Sprzymierzeniec i wróg Filipa V

– Epilog

– Słowniczek

– Aneksy

– Indeks osób

– Indeks nazw geograficznych

– Bibliografia

Macedonian
Ilustracja – Mateusz Przeklasa

Książka ma być bogato ilustrowana przez Mateusza Przeklasę, młodego, zdolnego rysownika, którego prace możecie obejrzeć: tutaj i tutaj.

Dlaczego crowdfunding?

Na platformie wspieram.to uszyła akcja crowdfundingowa, której celem jest wydanie mojej debiutanckiej książki „Wojny spartańsko-macedońskie 338–206 p.n.e”.

Oczywiście prościej byłoby wydać tę książkę w którymś z działających na ryku wydawnictw, ale traktuję tę zbiórkę jako próbę generalną przed startem własnego wydawnictwa.

Sukces lub porażka zbiórki na wspieram.to będą próbą wysondowania rynku. Jeżeli akcja powiedzie się, ukażą się kolejne książki mojego autorstwa – „Wojny mitrydatejskie” i „Powstanie panońskie 6–9 n.e”

Akcję wspierają: Histmag.org, Imperium Romanum, Starożytności – czasopismo internetowe o antyku, Bitwy Świata, Starożytność nieznana, Starożytny świat grecki, Antyczny Świat.

Kampanię można wesprzeć pod adresem – wspieram.to/wojny

 

histmag-logo-2-kwadrat

 

ImperiumRomanum

 

40304814_282437355940926_3962410284668157952_n

 

1 Comment

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.