Okazje zakupowe

Andrzej Sapkowski stwierdził kiedyś, że książka nie powinna kosztować więcej od flaszki wódki. Człowiek musi mieć przecież jakiś wybór! Wielkim admiratorem alkoholu nie jestem, więc dla mnie wybór, co kupić – książkę czy alkohol nigdy nie był przesadnie dramatyczny. Faktem jest jednak, że książki w Polsce są stosunkowo drogie.  Postanowiłem więc stworzyć mini poradnik, z wyselekcjonowanymi okazjami zakupowymi, abyście zaoszczędzili swój czas i pieniądze. Tworząc tę listę kierowałem się własnymi upodobaniami, wybaczcie więc monotematyczność.

Towarzystwa Wydawniczego Historia Iagellonica sympatykom antyku nie trzeba specjalnie przedstawiać. Z okazji dwudziestolecia działalności wydawnictwo przeceniło blisko sto tytułów. Wierzcie mi, jest w czym wybierać.

Makryn_okl_s1

Przemysław Daniel Dyrlaga „Cesarz Makryn”. (książka przeceniona z 37 zł na 10 zł)

„Pierwsza w języku polskim i jedna z nielicznych w literaturze światowej biografii cesarza rzymskiego Makryna, panującego w latach 217-218. Książka ukazuje główne kierunki polityki cesarza na tle wydarzeń epoki, którą charakteryzował narastający kryzys polityczny państwa rzymskiego. Autor poddaje gruntownej krytyce utrwalone w historiografii oceny Makryna i próbuje jego postać przedstawić w sposób bardziej obiektywny. Książka powstała z wykorzystaniem dostępnych źródeł literackich, epigraficznych, ikonograficznych i numizmatycznych” –  z notki wydawniczej.

dionizos_p

Danuta Musiał „Dionizos w Rzymie” (książka przeceniona z 25 zł na 10 zł)

„Dionizos był jednym z najpopularniejszych bogów świata starożytnego i czczono go wszędzie tam, gdzie dotarła kultura grecka, ale tylko w Rzymie jego czcicieli spotkały represje ze strony władz. Zbieg okoliczności, czy efekt świadomej polityki? Dionizyjskie „epizody” w dziejach Rzymu pozwalają lepiej zrozumieć napięcia towarzyszące przekształcaniu się republiki rzymskiej w imperium” – z notki na stronie wydawnictwa.

galia_naukowa_okleina_p

Maciej Piegdoń „Galia Przedalpejska” (książka przeceniona z 35 zł na 10 zł)

Galia Przedalpejska – kraina zamieszkana głównie przez plemiona celtyckie, przez długi czas była dla Rzymian regionem buforowym, istotnym dla obrony ich państwa. W wyniku długiego procesu, trwającego od III do I wieku p.n.e., ten niezależny politycznie, obcy etnicznie i kulturowo region został przekształcony w rzymska prowincję, a później w część administracyjną Italii. Książka jest próbą przedstawienia dziejów północnej Italii na tle polityki prowadzonej przez rzymską republikę” – notka ze strony wydawnictwa.

Wolski_hortus_p

Hortus Historiae – Księga pamiątkowa ku czci profesora Józefa Wolskiego w setną rocznicę urodzin” pod red. E. Dąbrowy, M. Dzielskiej, M. Salamona, S. Sprawskiego (książka przeceniona z 52 zł na 24 zł)

Książka upamiętniająca zmarłego w 2008 r. wybitnego historyka starożytności Profesora Józefa Wolskiego. Zawiera kilkadziesiąt artykułów badaczy polskich dotyczących różnych problemów świata starożytnego: Bliskiego Wschodu, świata greckiego i rzymskiego; od okresu starobabliońskiego po czasy Bizancjum” – z opisu na stronie wydawnictwa.

 Co tu dużo się rozwodzić – 879 stron w twardej oprawie, za 24 złote ,to nawet nie znakomita okazja, co zwykły dar losu. Jedne z moich najlepiej wydanych pieniędzy ostatnimi czasy.

grabowski_Triumf_s1

Tomasz Grabowski „Ostatni triumf Ptolemeuszy” (książka przeceniona z 34 zł na 18 zł)

„Monarchie Ptolemeuszy i Seleukidów, dwie potęgi świata hellenistycznego, przez ponad sto lat prowadziły zacięty spór o panowanie nad Syrią. Czwarta wojna syryjska wraz z jej kulminacją – bitwą pod Rafią – były najbardziej dramatyczną odsłoną tego konfliktu. Autor wykorzystując różnorodne źródła rekonstruuje przebieg i kulisy wojny przedstawiając je na tle wydarzeń politycznych epoki” – z opisu na stronie wydawnictwa.

Peloponez_okle_s1

Marcin Pawlak „ Rzymski Peloponez” (książka przeceniona z 37 zł na 18 zł)

„Peloponez od roku 27 p.n.e. znalazł się w granicach nowo utworzonej prowincji Achai. Formalne wejście w skład państwa rzymskiego zmieniło dotychczasowe zasady życia politycznego i społecznego. Lokalne greckie elity zostały postawione przed koniecznością określenia swego stosunku do nowej rzeczywistości, otrzymały też nowe możliwości działania w ramach Imperium. Praca pokazuje sposoby wykorzystania tych możliwości i wyjaśnia przyczyny, dla których elity nie rezygnując z greckiej tożsamości, manifestacyjnie okazywały lojalność Rzymowi” – z opisu na stronie wydawnictwa.

Rzym IV w_1

„Świat rzymski w IV wieku” praca zbiorowa pod red. P. Filipczaka i R. Kosińskiego (książka przeceniona z 58 zł na 32 zł)

„Niniejsza książka stanowi pierwszy w nauce polskiej syntetyczny tom poświęcony czasom IV wieku. W stuleciu tym państwo rzymskie przeszło fundamentalne reformy, które trwale zmieniły polityczne, ustrojowe, religijne i gospodarcze oblicze świata śródziemnomorskiego. Książka została podzielona na dwie części. W pierwszej – zatytułowanej Dzieje – autorzy przedstawiają losy cesarstwa rzymskiego od wstąpienia na tron cesarza Dioklecjana (284) do śmierci Teodozjusza I (395), jak również szkic poświęcony dziejom Persji, drugiego – obok Rzymu – supermocarstwa tamtej epoki. W drugiej części – Struktury – przedstawiono zagadnienia związane z funkcjonowaniem cesarstwa: jego strukturą administracyjną i prawną, organizacją armii, życiem miast, rolą religii chrześcijańskiej i niechrześcijańskiej oraz przemianami w sztuce.
Autorami monografii są badacze związani z ważnymi ośrodkami naukowymi w kraju – Białymstokiem, Gdańskiem, Krakowem, Łodzią i Toruniem. Każdy z nich starał się przedstawić w omawianym przez siebie rozdziale najnowszy stan badań, w tym także aspekty najczęściej w nauce dyskutowane” – opis ze strony wydawnictwa.

tessalowie_naukowa_p

Sławomir Sprawski „Tessalia. Tessalowie i ich sąsiedzi” (książka przeceniona z 30 zł na 10 zł)

„Tessalowie mieli być późnymi przybyszami, którzy dopiero po wojnie trojańskiej przekroczyli góry Pindos i podbili rozległe niziny położone na południe od Olimpu. W latach poprzedzających najazd Kserksesa w 480 p.n.e., doszli do tak wielkiej potęgi, że podporządkowali sobie najbliższych sąsiadów i kontrolowali całą centralną Grecję niemal po granice Attyki. Taki obraz najdawniejszych dziejów Tessalii ukształtował się jeszcze w historiografii XIX wieku. Autor śledzi proces jego powstawania i zastanawia się nad wiarygodnością przekazów źródłowych, na których został opisany” – notka ze strony wydawnictwa.

Uff, nie samą Historią Iagellonica człowiek żyje. Inne wydawnictwa tez wydają ciekawe prace. Szperając na stronie dedalus.pl wpadłem na kilka świetnych pozycji, wystawionych niekiedy za śmieszne pieniądze.

imperium grecko-rzymskie

Paul Veyne „Imperium grecko-rzymskie” (książka przeceniona ze 112 zł na 34 zł)

„Imperium zwane rzymskim było w istocie grecko-rzymskie. Po pierwsze ze względu na język. W zachodniej części imperium mową potoczną była łacina lecz we wschodniej – greka. Po drugie, rzymska kultura materialna i obyczajowa wyrosła z asymilacji kultury helleńskiej. Po trzecie, samo imperium było syntezą rzymskiej władzy i cywilizacji greckiej. Rzymianie przejęli kulturę od Greków, nie tracąc własnej tożsamości narodowej, byli w tym trochę podobni do współczesnych Japończyków, którzy przyjęli wiele z kultury europejskiej, bynajmniej nie przestając być Japończykami. Można zaryzykować stwierdzenie, że książka Veyne`a daje pewną całościową wizję pierwszej w dziejach globalizacji, będącej podstawą globalizacji w Europie współczesnej. Imperium grecko-rzymskie to połączenie przytłaczającej erudycji i lekkości w lekturze. Jest to książka do studiowania i do czytania. Do studiowania bo liczy blisko 2700 przypisów i sprawia wrażenie, że jej autor przeczytał wszystko, co napisano w starożytności i większość tego co napisano o starożytności. Wydaje się równie biegły w historii, jak i w filozofii i historii sztuki. Potrafi także w sposób fascynujący wciągnąć czytelnika w tok swoich myśli, sprawiając iż każdy z trzynastu tworzących książkę esejów czyta się jak wspaniałą opowieść o przeszłości” – opis ze strony dedalus.pl

Idealwladcy

Frank Kolb „Ideał późnoantycznego władcy. Ideologia i autoprezentacja” (książka przeceniona z 38 zł na 8 zł)

Późnoantyczna ideologia panującego jako system idei, wartości, insygniów i ceremoniałów, które miały służyć legitymizacji osoby i działań cesarza, a co za tym idzie utrzymaniu jedności Imperium Romanum, nie została dotychczas przedstawiona w sposób syntetyczny… Późnoantyczne Cesarstwo niemal we wszystkich swych formach było reakcją na zawirowania okresu rządów tzw. cesarzy wojskowych. Ograniczeniu samowoli silnej armii i przerwaniu łańcucha niekończących się uzurpacji – zagrażających w coraz większym stopniu podstawom egzystencji Imperium Romanum – służyć miała daleko idąca sakralizacja wizerunku cesarza, przekształcenie go w swego rodzaju uświęconą, nietykalną ikonę. Taki obraz władcy charakterystyczny był później dla Cesarstwa Bizantyńskiego, a także średniowiecznych monarchii europejskich” – z opisu na stronie dedalus.pl

304 strony za osiem złotych, brzmi zachęcająco.

Żeby nie było tak monotematycznie, coś z innej epoki:

drakula

Ilona Czamańska „Drakula. Wampir, tyran czy bohater?” (książka przeceniona z 29.90 zł na 9 zł)

„Pal był jego ulubionym narzędziem kaźni, ale Drakula nie stronił też od innych tortur, szczególnie palenia żywcem. Stosował je nie tylko napadając na terytorium Siedmiogrodu, lecz tępił równie bezlitośnie tych, którzy przybywali stamtąd na Wołoszczyznę. Podróżując po kartach książki Drakula. Wampir, tyran czy bohater dowiemy się w jaki sposób Sekler, czyli Węgier Drakula został Rumunem. Usłyszymy o heroicznej walce z Turkami, o Cyganach, których Wład Palownik zmusił do zjedzenia swoich przywódców, o beretach przykuwanych gwoździami do głowy oraz o kochankach Włada, które kończyły swój żywot z rozciętymi brzuchami. A wydawało się, że to tylko legenda Ilona Czamańska niezwykle barwnie przybliża fenomen Drakuli we współczesnym świecie, zwłaszcza w Rumunii, w której mieszają się postaci historycznych Drakulów: Włada Dracula i Włada Palownika z wampirem. Odczarowuje krwiopijcę, ukazując rzeczywiste i rzekome źródła inspiracji Brama Stokera – twórcy najpopularniejszego na świecie wampira. Drakula. Wampir, tyran czy bohater to nie tylko fascynująca lektura, ale też wzbogacony o zdjęcia i mapki przewodnik historyczny po Transylwanii i Wołoszczyźnie” – notka ze strony dedalus.pl

Jak widać z powyższego zestawienia nie trzeba wydawać fortuny żeby wzbogacić swoją biblioteczkę o wartościowe tytuły.

 


 

„A jeśli dobra sztuka, oklaski dajcie

i razem wszyscy radość nam swą okażcie”

 

W starożytności aktorzy tymi słowami kończyli występy na scenie. Czasy się zmieniły, a wraz z nimi środki wyrażania opinii, więc jeśli powyższy artykuł przypadł Wam do gustu nie musicie dawać oklasków; swą sympatię możecie okazać w inny sposób – obserwując Antyczny.blog i udostępniając tworzone przeze mnie treści na Twiterze i Facebooku lub zapisując się do poniższego newslettera.

Wprowadź swój adres email aby zaprenumerować ten blog i otrzymywać powiadomienia o nowych wpisach przez email.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.